لیست تخصص های پزشکی

درباره تخصص های پزشکی

لیست تخصص های پزشکی سایت سیناپزشک برای رزرو نوبت اینترنتی دکتر:


تخصص های پزشکی به شاخه های مختلفی از پزشکی اطلاق می شود که پزشکان در آنها پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی، آموزش تخصصی بیشتری می بینند تا به تشخیص و درمان بیماری ها در یک حوزه خاص از بدن یا گروهی از بیماران بپردازند.


برخی از تخصص های پزشکی رایج سینا پزشک عبارتند از:

 

ارتوپدی (جراحی استخوان و مفاصل )


ارتوپدی شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها، آسیب ها و ناهنجاری های سیستم اسکلتی عضلانی می پردازد. این شامل استخوان ها، مفاصل، عضلات، تاندون ها، رباط ها و اعصاب است.
جراحان ارتوپد پزشکانی هستند که در درمان جراحی بیماری ها و آسیب های اسکلتی عضلانی تخصص دارند. آنها همچنین می توانند از روش های غیرجراحی مانند تزریق، فیزیوتراپی و بریس برای درمان بیماران استفاده کنند.

 

اعصاب و روان ( روانپزشک )

روانپزشکی شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های روانی می پردازد. این شامل اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و اختلال خوردن می شود.
روانپزشکان پزشکانی هستند که در زمینه سلامت روان آموزش دیده اند. آنها می توانند دارو، درمان و سایر روش های درمانی را برای کمک به بیماران در مدیریت بیماری های خود تجویز کنند.

 

پوست، مو و زیبایی (درماتولوژی)

درماتولوژی شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوست، مو و ناخن می پردازد.
درماتولوژیست ها پزشکانی هستند که در زمینه سلامت پوست آموزش دیده اند. آنها می توانند طیف گسترده ای از بیماری ها را از جمله آکنه، اگزما، پسوریازیس، سرطان پوست و عفونت های پوستی تشخیص و درمان کنند. آنها همچنین می توانند روش های زیبایی مانند لیزر درمانی، تزریق بوتاکس و فیلرهای پوستی را انجام دهند.

 

جراحی عمومی

جراحی عمومی شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها و آسیب هایی که بر هر قسمت از بدن تأثیر می گذارد می پردازد. جراحان عمومی برای انجام انواع مختلف عمل جراحی، از جمله عمل های آپاندیس، فتق، کیسه صفرا و کولون آموزش دیده اند.
آنها همچنین می توانند روش های آندوسکوپی را انجام دهند که شامل استفاده از ابزارهای باریک و دارای نور برای مشاهده و درمان مشکلات داخل بدن بدون ایجاد برش های بزرگ است.

 

جراحی مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات


جراحی مغز و اعصاب شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها، آسیب ها و ناهنجاری های سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی محیطی می پردازد. این شامل مغز، نخاع، اعصاب و عضلات می شود.
جراحان مغز و اعصاب پزشکانی هستند که در زمینه سلامت مغز و اعصاب آموزش دیده اند. آنها می توانند طیف گسترده ای از عمل های جراحی را انجام دهند، از جمله تومورهای مغزی، آنوریسم مغزی، شکستگی ستون فقرات و جراحی دیسک. آنها همچنین می توانند روش های کم تهاجمی مانند تزریق ستون فقرات و تحریک عمیق مغز را انجام دهند.

 

جراحی و زیبایی

 

جراحی زیبایی، که به عنوان جراحی پلاستیک نیز شناخته می‌شود، شاخه‌ای از پزشکی است که بر بهبود ظاهر بدن تمرکز دارد. این شامل طیف گسترده‌ای از روش‌ها می‌شود که می‌توانند برای اصلاح نواقص مادرزادی، ترمیم آسیب‌های ناشی از تصادف یا بیماری، و یا صرفاً برای ارتقای زیبایی ظاهری فرد انجام شوند.

 

چشم پزشکی

 

چشم پزشکی شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها و آسیب های چشم می پردازد. این شامل ساختارهای اطراف چشم مانند پلک ها، عضلات خارج چشمی، دستگاه اشک و حفره حدقه نیز می شود.
چشم پزشکان پزشکانی هستند که در زمینه سلامت چشم آموزش دیده اند. آنها می توانند طیف گسترده ای از بیماری ها را از جمله آب مروارید، گلوکوم، دژنراسیون ماکولا و شب کوری تشخیص و درمان کنند. آنها همچنین می توانند عمل های جراحی را انجام دهند، مانند جراحی لیزیک، جراحی آب مروارید و جراحی جدا شدن شبکیه.

 

داخلی

 

متخصصان داخلی به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های داخلی بزرگسالان می پردازند. آنها می توانند طیف گسترده ای از بیماری ها را از جمله بیماری های قلبی، ریوی، گوارشی، کلیوی و خونی درمان کنند.

 

داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)


نورولوژی شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های سیستم عصبی می پردازد. این شامل مغز، نخاع، اعصاب و عضلات می شود.
 متخصصان مغز و اعصاب پزشکانی هستند که در زمینه سلامت سیستم عصبی آموزش دیده اند. آنها می توانند طیف گسترده ای از بیماری ها را از جمله سردرد، اختلالات تشنج، بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر و ام اس تشخیص و درمان کنند. آنها همچنین می توانند روش های مختلفی مانند الکترومیوگرافی (EMG) و نوار مغزی (EEG) را انجام دهند.

 

زنان، زایمان و زیبایی زنان

 

زنان و زایمان شاخه ای از پزشکی است که بر سلامت باروری زنان و مراقبت از زنان در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان تمرکز دارد. متخصصان زنان و زایمان پزشکانی هستند که در زمینه سلامت زنان آموزش دیده اند.
آنها می توانند طیف گسترده ای از خدمات را ارائه دهند، از جمله مراقبت های پیشگیرانه، معاینات لگن، تست های پاپ اسمیر، مراقبت های دوران بارداری، زایمان و جراحی زنان.

 

قلب و عروق

 

قلب و عروق شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های قلب و عروق می پردازد. این شامل قلب، رگ های خونی و شریان ها می شود.
متخصصان قلب پزشکانی هستند که در زمینه سلامت قلب و عروق آموزش دیده اند. آنها می توانند طیف گسترده ای از بیماری ها را از جمله بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، دریچه قلب و بیماری عروق محیطی تشخیص و درمان کنند. آنها همچنین می توانند روش های مختلفی مانند آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و جراحی قلب را انجام دهند.

 

گوارش و کبد


گوارش شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دستگاه گوارش می پردازد. این شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده می شود.
متخصصان گوارش پزشکانی هستند که در زمینه سلامت گوارش آموزش دیده اند. آنها می توانند طیف گسترده ای از بیماری ها را از جمله رفلاکس اسید، زخم معده، بیماری التهابی روده (IBD)، بیماری کبد و سرطان گوارش تشخیص و درمان کنند. آنها همچنین می توانند روش های مختلفی مانند آندوسکوپی، کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی را انجام دهند.

 

گوش، حلق و بینی

 

گوش، حلق و بینی (ENT) شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های گوش، حلق و بینی و ساختارهای مرتبط با آنها می پردازد. این شامل بینی، حفره های سینوسی، حلق، حنجره، لوزه ها، دهان، غدد بزاقی و گوش خارجی، میانی و داخلی می شود.
متخصصان گوش و حلق و بینی پزشکانی هستند که در زمینه سلامت گوش، حلق و بینی آموزش دیده اند. آنها می توانند طیف گسترده ای از بیماری ها را از جمله عفونت گوش، لوزه های بزرگ، آپنه خواب، مشکلات تعادل و از دست دادن شنوایی تشخیص و درمان کنند.

 

کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی)


اورولوژی شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های کلیه، مجاری ادراری و اندام تناسلی مردان می پردازد. این شامل مثانه، پروستات، بیضه ها و آلت تناسلی می شود.
متخصصان اورولوژی پزشکانی هستند که در زمینه سلامت کلیه و مجاری ادراری آموزش دیده اند. آنها می توانند طیف گسترده ای از بیماری ها را از جمله عفونت ادراری، سنگ کلیه، بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات و اختلال نعوظ تشخیص و درمان کنند. آنها همچنین می توانند روش های مختلفی مانند جراحی کلیه، جراحی مثانه و جراحی پروستات را انجام دهند.

 

کودکان و نوزادان

 

پزشکی کودکان شاخه ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها در کودکان از دوران نوزادی تا نوجوانی می پردازد.
متخصصان اطفال پزشکانی هستند که در زمینه سلامت کودکان آموزش دیده اند. آنها می توانند طیف گسترده ای از بیماری ها را از جمله عفونت گوش، عفونت های تنفسی، ذات الریه، بثورات پوستی، مشکلات معده و درد شکم تشخیص و درمان کنند. آنها همچنین می توانند معاینات پیشگیرانه و مراقبت های مربوط به رشد را ارائه دهند.

 

بیماریهای عفونی و گرمسیری


بیماری های عفونی و گرمسیری گروهی از بیماری ها هستند که توسط عوامل بیماری زا مانند باکتری ها، ویروس ها، انگل ها و قارچ ها ایجاد می شوند. آنها معمولاً در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان یافت می شوند، جایی که آب و هوای گرم و مرطوب برای رشد و تکثیر عوامل بیماری زا ایده آل است.
بیماری های عفونی و گرمسیری می توانند از طریق تماس با افراد، حیوانات یا محیط آلوده آلوده شوند.


اینها تنها تعدادی از تخصص های پزشکی موجود سینا پزشک هستند. پزشکان همچنین می توانند در فوق تخصص های خاص مانند طب قلب، انکولوژی یا طب هسته ای آموزش ببینند.